هومروس چیست

 

استخوان بازو (هومروس)

استخوان بازو یکی از استخوان های بلند اندام فوقانی است که در بالا با حفره کم عمق دوری (گلنویید) استخوان کتف (اسکاپولا) و در پایین با استخوان های ساق دست (به عربی ساعد یا زند) به نام های ساق دست بالایی یا رادیوس (به عربی زند اعلی یا زند زبرین) و ساق دست پایینی یا اولنا (به عربی زند اسفل یا زند زیرین) متصل می گردد.

سر استخوان بازو با حفره گلنویید اسکاپولا، مفصل شانه را ایجاد می کند و بخش مفصلی تحتانی آن در ایجاد مفصل آرنج نقش دارد. به علت کم عمق بودن حفره گلنویید و بزرگ بودن سر هومروس، مفصل شانه تحرک زیادی داشته و درنتیجه ثبات این مفصل در مقایسه با مفصل ران (مفصل هیپ) بسیار کمتر است. بی ثباتی مفصل شانه یک عامل مهم دررفتگیآن محسوب می شود.

 

تصویر استخوان بازو در دو نما:

 

 

 

 

مشخصات استخوان بازو

*استخوان بازو از دو انتهای فوقانی و تحتانی و یک تنه تشکیل شده است

*انتهای فوقانی شامل سر، گردن آناتومیک (گردن تشریحی)، تکمه های کوچک و بزرگ و بخش بالایی ناودان بین تکمه ای (ناودان اینترتوبرکولار) است.

*گردن آناتومیک شیاری است که در زیر سر قرار می گیرد و این قسمت بین سر هومروس و تکمه های بزرگ و کوچک قرار دارد. بخشی که در زیر سر و تکمه های کوچک و بزرگ واقع می شود، گردن جراحی نام دارد که این ناحیه مستعد شکستگی است. عصب آگزیلاری (زیربغلی) در سمت داخل گردن جراحی و به فاصله کمی از آن عبور می کند.

*تاندون های عضلات سوپرااسپیناتوس (بالای خاری یا فوق خاری)، اینفرااسپیناتوس (زیرخاری یا تحت خاری) و ترس مینور (گرد کوچک) به تکمه بزرگ اتصال دارند.

*تاندون عضله ساب اسکاپولاریس (زیرکتفی یا تحت کتفی) به تکمه کوچک متصل می گردد.

*تاندون سر دراز عضله دوسر بازویی از درون ناودان بین تکمه ای (ناودان اینترتوبرکولار یا ناودان بیسیپیتال) عبور می کند. رباطی به نام رباط عرضی، تکمه های کوچک و بزرگ هومروس را به یکدیگرمتصل می کند. ناودان اینترتوبرکولار که از تکمه ها شروع می شود تا ناحیه فوقانی سطح جلویی داخلی تنه هومروس امتداد دارد.

*تاندون های عضله لاتیسموس دورسی (پشتی بزرگ) به کف ناودان بین تکمه ای، عضله ترس ماژور (گرد بزرگ) به لبه داخلی ناودان و عضله پکتورالیس ماژور (سینه ای بزرگ) به لبه خارجی ناودان متصل می گردد.

*تنه هومروس از سه کنار داخلی، خارجی و جلویی و سه سطح جلویی داخلی، جلویی خارجی و پشتی تشکیل می گردد.

*انتهای تحتانی هومروس شامل اپی کوندیل داخلی و خارجی (فوق لقمه ای داخلی و خارجی)، کاپیتولوم (لقمه خارجی) و تروکله آ (قرقره) است. کاپیتولوم با سر رادیوس و تروکله آ با استخوان اولنا متصل می گردد و مفصل آرنج را می سازند.

 

 

 

 

تصویر زیر:

 

 

 

*توبروزیته دلتویید (برجستگی دلتویید) که محل اتصال عضله دلتویید است، درحدود میانه ارتفاع سطح جلویی خارجی استخوان هومروس قرار می گیرد.

تهیه و تنظیم: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار

 

موضوعات فیزیوتراپی شامل:

مقالات فیزیوتراپی 

مقالات استخوان شناسی

مقالات آناتومی اندام فوقانی

مقالات آناتومی اندام تحتانی

مقالات آناتومی ستون فقرات

مقالات حرکت شناسی (کینزیولوژی)

مقالات سیستم عضلانی-اسکلتی، بیماری ها و اختلالات مربوطه

مقالات شکستگی استخوانها و جراحی های ارتوپدی

مقالات روماتولوژی (شامل اصطلاحات،اختلالات و بیماریهای روماتیسمی و روماتیسم خارج مفصلی)

مقاله های دستگاه عصبی مرکزی و محیطی (cns & pns)

مقالات سیستم عصبی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقالات سیستم تنفسی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقاله های سیستم حسی، درد و موضوعات آن

مقالات سیستم عروقی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مروری بر آناتومی سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی ازطریق تصاویر 

اخبار کنگره ها و سمینارهای فیزیوتراپی 

مهمترین اخبار دکترای حرفه ای فیزیوتراپی

مطالب و موضوعات متفرقه (مقالاتی درباره فشار خون، دیابت، بیوفیزیک، رادیولوژی،فیزیولوژی و تست خون، برخی از بیماری ها و...)

مقالات ورزش و تغذیه (شامل موضوعات تحرک و فعالیت بدنی،تغذیه صحیح،چاقی،اضافه وزن،کنترل وزن و غیروه)

مقالات قلب و عروق (شامل مفاهیم، اختلالات و مقاله های آموزشی)

مقالات رادیولوژی

 

/ 1 نظر / 75 بازدید
fatima

merci ali bud[دست][تایید]